10 Saveta kako da pravilno skladištite povrće

Gomila povrća

10 Saveta kako da pravilno skladištite povrće

10 Saveta kako da pravilno skladištite povrće

– Dok sam odrastala i živela na selu, mnogi od ovih saveta mi nisu bili potrebni. Mama je uvek imala najlepšu baštu i uvek sveže povrće na stolu. Pre nego što bi stavila ručak, odlazila je u baštu kao u prodavnicu i uzimala šta joj treba. Svežu šargarepu, luk, kupus, sve smo imali na dohvat ruke.
– Onda se odseliš u grad ili u stan i toga više nema. Treba da naučiš gde da kupuješ povrće, koja pijaca je najbolja i kako da kad kupiš veću zalihu, to ostane sveže bar neko vreme. Iako se kod mnogih domaćica navike za čuvanje povrća razlikuju, pokušala sam da nađem rešenja koja su najbolja.
– Mnogi od ovih primera iskusnijim domaćicama izgledaće nepotrebni, ali za nove domaćice veoma korisni.

 

 

:
:
1. Krompir je povrće koje želi svoj mir. Neko tamno i hladno mesto kao što su ostava ili podrum, krompir će obožavati. Ako to nemate, kuhinjski delovi koji su najmanje izloženi suncu, biće dovoljno dobri. Takođe zapamtite da krompir ne držite u plastičnim kesama ili posudama sa poklopcem. Krompir mora da diše, zato vam predlažem gajbice, drvene korpice ili slično.
:
:
2. Za neke od ovih povrća kako ćete ih skladištiti, zavisi od toga za koliko dana planirate da ih iskoristite. Ako želite da vam kupus traje bar nedelju dana, pre nego što ga stavite u frižider umotajte ga u papirni ubrus, a zatim stavite u plastičnu kesu. Vlaga koju kupus proizvodi, papirni ubrus će upiti i time mu obezbediti još nekoliko dana svežine.
:
:
3. Paradajz je malo varljiv. Ako želite da paradajz duže traje, stavite ga u frižider, ali ako želite da ima lep ukus, držite ga na stolu . Ovo može da bude jako nezgodno. Predlažem da paradajz uvek kupujete isti dan kada ga jedete ili dan pre. Ali ako već nemate vremena za tako nešto, držite ga u frižideru i nadajte se najboljem…
:
:
4. Pasulj je zapravo jedno od najlakših povrća za skladištenje. Držite ga na suvom mestu, u kesi, džaku i biće super.
:
:
5. Grašak i boranija su se u mojoj kući uvek držali u zamrzivaču, a koliko mogu da primetim i razni proizvođači zamrznutog povrća pakuju ih na isti način.
:
:
6. Šargarepu takođe moramo držati u frižideru, nažalost. Nemojte je čistiti pre skladištenja, već isključivo pre kuvanja. Očišćena šargarepa ne traje dugo. Ali ako nemate mnogo vremena za kuvanje, moja mama je imala trik gde je rendala šargarepu, paškanat i celer i od toga pravila male kockice koje je stavljala u zamrzivač pa pre ručka izvadi kockicu i pravo u šerpu.
:
:
7. Beli luk, melem za sve prehladne i bolesti, čuvaćemo slično kao i krompir, hladno i tamno mesto, u nekoj posudici ili gajbici.
:
:
8. Crni luk, neophodan za sva jela sa Balkana, takođe kao i krompir i beli luk, daleko od svega u podrumu ili ostavi. Nekako ove tri vrste povrća izgledaju najtužnije, zato ja volim da ih vidim u najlepšim drvenim gajbicama ili kotaricama, odmah dobijem volju za kuvanjem.
:
:
9. Za papriku takođe zavisi od trenutka kada je pripremate, možete je držati u frižideru, ali i u zamrzivaču. Ako se odlučite za zamrzivač, paprike treba očistiti.
:
:
10. I poslednje povrće na ovoj listi je krastavac. Osim ako nije u pitanju kiseli krastavac, krastavac neće dugo ostati svež, kao i drugo povrće koje se najviše koristi za salate. Zato ga držite u frižideru, kao i sve ostalo u fioci za povrće.

 



Like

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *